Turistika

Obec Vysočina je turisticky vyhledávanou oblastí.

Skanzen Veselý Kopec

V místní části Veselý Kopec se nachází Soubor lidových staveb Vysočina - skanzen v přírodě, který je místem konání mnoha programů přibližujících různé oblasti lidové kultury. Konají se zde i speciální programy určené rodinám s dětmi.
Veselý Kopec je nejnavštěvovanější památkou Pardubického kraje.
Kompletní info o skanzenu naleznete na stránce: www.vesely-kopec.eu

 

Naší obcí prochází hned několik turistických tras

Především Naučná stezka krajem Chrudimky, která kopíruje tok řeky Chrudimky po místních turistických trasách. Začíná u Filipovského pramene a měří 82 km.
Na našem území nalezmeme hned dvě žluté stezky, jedna spojuje Zubří a Ždírec nad Doubravou, druhá pak vede z Chlumu na Veselý Kopec.
Červená značka vedoucí přes Petrkovksé lesy spojuje Hlinsko a Trhovou Kamenici.
Turistická mapa na serveru MAPY.CZ

Hlavní cyklotrasa má číslo 1 a spojuje Prahu a Brno
Místní cyklotrasy a plánovač naleznete v samostatném menu.

Od května 2018 je možné zapůjčit elektrokola v nové půjčovně u restaurace U kováře Matěje na Veselém Kopci. Web: http://cyklopujcovna.net/
 

 

Každá z místních částí nabízí nejednu turistickou zajímavost.

 

 

U Rváčova se nalézá kostelík Sv. Mikuláše
Ve Svobodných Hamrech se nachází technická památka - vodní Hamr. Hned vedle je zámeček a staročeská hospůdka. V obci jsou také dva pomníky malírů Macouna a Kavána.
Na Dřevíkovské návsi uvidíte část původní zástavby židovské osady, můžete se projít Židovskou uličkou a pod Dřevíkovem v lesíku je židovský hřbitov.
V Možděnici uvidíte starou budovu místní školy, roubenou kovárnu, dřevěnou zvoničku a uprostřed obce byla vybudována nová autobusová zastávka, která byla oceněna Zlatou cihlou Pardubického kraje za rok 2015.
 

Na území obce se nachází několik sakrálních staveb.

Všechny jsou popsány v publikaci vydané Místní akční skupinou v roce 2015. Kniha nese název Sakrální stavby, památky a drobné objekty na území MAS Hlinecko.
Kniha obsahuje 145 sakrálních památek a drobných objektů z území Místní akční skupiny Hlinecko. Při získávání historických informací bylo osloveno mnoho občanů, institucí, farností, historiků, kronikářů a dalších znalců z regionu. Úvod ke knize napsal místní rodák biskup královehradecký Jan Vokál. Každé památce je vždy v knize věnována dvojstrana s popisem aktuálního stavu, fotografiemi a historií památky. Dozvíte se v ní také o významu symbolů křížů v historii, nechybí ani popis jednotlivých částí křížů a přehled jejich typů.

Celá kniha bude také v elektronické verzi umístěna na webových stránkách Místní akční skupiny Hlinecko.

Knihu je možné zakoupit v kanceláři MAS nebo v Turistickém informačním centru v Hlinsku za 250 Kč.
Knihu si můžete objednat také na obecním úřadu.

kniha_sakralni_stavby_obal01_2016.pdf (velikost: 0.3 MB)

kniha_sakralni_stavby_uvod01_2016.pdf (velikost: 1.6 MB)

kniha_sakralni_stavby_vysocina01_2016.pdf (velikost: 6.7 MB)

 

 

 

Datum vložení: 03.05.2018